ChorvatskoPlitvická jezera: Klenot Chorvatska spojující přírodní krásy a neobyčejnou biodiverzitu

Plitvická jezera: Klenot Chorvatska spojující přírodní krásy a neobyčejnou biodiverzitu

Levná dovolená vyhledávač

Chorvatsko, známé svými úchvatnými pobřežními letovisky a jasně modrými adriatickými vodami, skrývá také jeden z nejkrásnějších přírodních pokladů světa – Plitvická jezera. Toto jedinečné místo se nachází ve střední části země, asi 140 km jižně od hlavního města Záhřebu. Je to národní park, který byl zapsán na seznam Světového dědictví UNESCO v roce 1979, a od té doby přitahuje návštěvníky z celého světa svou neskutečnou krásou a neuvěřitelnou biodiverzitou.

Dovolenou a zájezdy do Choratska najdete zde

Plitvická jezera – geologické a historické pozadí

Plitvická jezera jsou součástí pohoří Gorski kotar, které je známé svými strmými kopci, bujnými lesy a malebnými řekami. Park se skládá z 16 jasně modrých jezer, která jsou propojena kaskádami a vodopády. Tato krasová jezera a jejich okolí byla utvářena tisíce let působením tekoucí vody a chemických reakcí, což vytváří nezapomenutelnou krajinu.

Historie Plitvických jezer sahá až do pravěku, kdy bylo toto území osídleno prvními lidskými obyvateli. Později, během tureckých invazí, se zdejší obyvatelstvo ukrývalo před útoky v okolních lesích a jeskyních. V roce 1949 byl založen Plitvický národní park, aby bylo zachováno toto unikátní místo a jeho ekosystémy.

Přírodní krása a biodiverzita

Plitvická jezera jsou známá svými azurovými vodami, které se zdají být jako z jiného světa. Jezera se táhnou v délce téměř 8 km a vytvářejí neuvěřitelně malebné scény s kaskádami a vodopády, které připomínají živoucí akvarelové malby. Podél břehů jezer se vine dřevěný chodník, který umožňuje návštěvníkům nezapomenutelný pohled na jejich přírodní krásu.

Plitvická jezera také poskytují domov velkému množství vzácných druhů rostlin a živočichů. V parku žije více než 120 druhů ptáků, z nichž některé jsou zdejšími endemity. Můžete tu potkat orly, sokoly a datly. Kromě toho se zde vyskytují vzácní savci, jako jsou medvědi, vlci a rysi. Pokud jde o flóru, najdete tu jedinečné rostlinné druhy, jako je chorvatský zvonovec a plitvická orhidej.

Dovolenou a zájezdy do Choratska najdete zde

Zážitky a aktivity pro návštěvníky

Plitvická jezera jsou rájem pro milovníky přírody, fotografy a turisty hledající klid a harmonii. Kromě procházek po dřevěných chodnících podél jezer mohou návštěvníci absolvovat také plavbu lodí po největším jezeře Kozjak nebo si prohlédnout největší vodopád v parku – Veliki Slap.

Pro dobrodružnější povahy je tu také možnost výletu na kajaku nebo pěší túry do okolních hor. Prostě je to místo, které nabízí nespočet možností pro aktivní odpočinek v tomto nádherném přírodním prostředí.

Ochrana a udržitelnost

S narůstajícím počtem návštěvníků je ochrana tohoto křehkého ekosystému klíčová. Správa národního parku vyvíjí snahy o udržitelný turismus a minimalizaci negativních dopadů. Návštěvníci jsou vyzýváni dodržovat určitá pravidla, jako je zachovávání čistoty, ohleduplné chování k divokým zvířatům a nedotýkání se chráněných rostlin.

Plitvická jezera jsou jedinečným přírodním pokladem, který si zaslouží místo na seznamu každého cestovatele. Nabízí nezapomenutelné zážitky, neuvěřitelnou biodiverzitu a pohled na neporušenou krásu přírody.

Vybírat můžete také z tipů níže nebo na našich stránkách.


— Chorvatsko, Plitvická jezera —